Biała dieta to sposób odżywiania zalecany osobom, które miały niedawno wybielane zęby u dentysty. Jej głównym celem jest ochrona szkliwa przed pojawieniem się przebarwień. Na czym polega biała dieta? Co można na niej jeść? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!
Spis treści:
1. Kiedy i dlaczego stosuje się białą dietę?
2. Biała dieta – poznaj jej zasady!
3. Jak długo trwa biała dieta?
4. Biała dieta – co można jeść? Lista bezpiecznych produktów
5. Czego unikać na białej diecie?
6. Biała dieta – co jeść? Przepisy na smaczne dania
Jak wspomnieliśmy już we wstępie artykułu – biała dieta jest rekomendowana osobom, które miały niedawno wybielane zęby w gabinecie dentystycznym. Równie często zaleca się ją po usuwaniu kamienia lub piaskowaniu. Dzięki niej możesz jeszcze dłużej cieszyć się efektem zabiegu – białym i wolnym od przebarwień uśmiechem.
A dlaczego biała dieta jest tak ważna po tego typu zabiegach? Wybielanie, piaskowanie czy usuwanie kamienia sprawiają, że szkliwo staje się na pewien czas szczególnie podatne na powstawanie przebarwień, które mogą być powodowane nie tylko przez kawę czy herbatę, ale także przez żywność zawierającą barwniki. Co istotne, nie ma znaczenia, czy są one naturalne, czy sztuczne – każdy z nich naraża Twoje zęby na pojawienie się żółtych przebarwień.
Na czym w takim razie polega biała dieta? Główną zasadą jest wyeliminowanie na pewien czas produktów zawierających intensywne barwniki, na przykład żółtka jaj czy kurkumę. Nie musisz się ograniczać wyłącznie do białej żywności. Z powodzeniem możesz wybierać inne artykuły spożywcze – najważniejsze, aby miały jasny kolor. Oczywiście, dotyczy to również napojów.
Sięganie po jedzenie o określonym odcieniu to tylko jedna z zasad białej diety. Jeśli musisz na nią przejść, to pamiętaj, że nawet takie menu musi być odpowiednio zbilansowane i w całości pokrywać Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Warto stawiać na różnorodność na talerzu i upewnić się, że posiłki zawierają odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Dzięki temu nie narazisz się na ewentualne niedobory żywieniowe, które mogą wystąpić w przypadku nieodpowiednio zbilansowanej białej diety.
Biała dieta nie powinna trwać zbyt długo. Zazwyczaj stomatolodzy rekomendują stosowanie jej przez 7-14 dni po zabiegu. Okres 2 tygodni nie jest przypadkowy. To właśnie tyle czasu potrzeba, aby szkliwo przestało być tak bardzo podatne na powstawanie przebarwień.
Zalecono Ci przejście na białą dietę i nie wiesz, co można na niej jeść? Podstawą codziennego menu powinny być białe warzywa, dzięki którym nie tylko ochronisz zęby przed przebarwieniami, ale także dostarczysz swojemu ciału dawkę cennych witamin, minerałów i błonnika. W szczególności polecamy Ci sięganie po białą kapustę, fasolkę, pietruszkę, ogórki bez skórki, białe szparagi, kalarepę, kalafior, czosnek, seler, ziemniaki i białą fasolę.
Warzywa to nie wszystko, po co warto sięgać na białej diecie. Co jeszcze jeść? Lista bezpiecznych i zalecanych produktów spożywczych obejmuje:
• białe gatunki mięs (indyk, kurczak),
• białe ryby (halibut, mintaj, dorsz),
• owoce morza (krewetki, małże),
• nabiał (masło, mleko, maślanka, śmietana, serek wiejski, kefir, jogurt bez owoców i innych dodatków, białe sery),
• białko jaja,
• jasne owoce (jabłko i banan),
• jasne produkty zbożowe (otręby owsiane, kasza jaglana, biały ryż, białe pieczywo).
A co z napojami? Podstawą, podobnie jak w każdej innej diecie, jest woda bez zbędnych dodatków – owoców i cytryny. Możesz sięgać również po wodę kokosową, rozwodniony kompot z jabłek bez skórki czy białe wino. Jeżeli masz ochotę na gazowany napój, wybierz ten o jasnym lub przezroczystym kolorze. Pamiętaj jednak, że zwykle zawierają dużo cukru!
Wiesz już, na czym polega biała dieta i co można jeść. A czego unikać? Wszystkich kolorowych produktów spożywczych i napojów. Mowa w szczególności o warzywach i owocach – papryce, pomidorach, burakach, groszku, malinach czy truskawkach. Podobnie jest z przyprawami – kurkumą, cynamonem i chilli. W trakcie białej diety należy zrezygnować również z:
• żółtek jaj,
• czerwonego mięsa,
• nabiału z dodatkami,
• gotowych produktów – dżemów, fasolki po bretońsku czy sosów w słoiku,
• słodyczy i czekolady.
Jak komponować posiłki na białej diecie? Sprawdź przepisy, dzięki którym będą one nie tylko smaczne, ale także zdrowe!
1. Jajecznica z białym pieczywem i warzywami
Na maśle i podsmażonej białej cebuli przygotuj jajecznicę z białek. Posmaruj bułkę pszenną masłem, obierz ogórka i kalarepę, posól i gotowe!
2. Dorsz na parze z ryżem i warzywami
Przypraw rybę (sól i biały pieprz), dodaj czosnek do smaku i ugotuj na parze. Możesz także upiec dorsza w piekarniku w 200°C. W międzyczasie przygotuj ryż jaśminowy albo basmati oraz ugotuj warzywa – kalafior i białe szparagi.
3. Owsianka z jogurtem naturalnym i bananem
Ugotuj płatki owsiane w wodzie. Gdy owsianka będzie już gotowa, dodaj do niej kilka łyżek jogurtu naturalnego i plasterki banana. Możesz posypać całość wiórkami kokosowymi.