Menu
5 posiłków w cateringu dietetycznym dla sportowców

 

Nie bez powodu popularne przysłowie głosi, że sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób cywilizacyjnych: otyłości, choroby wieńcowej serca, nadciśnienia, miażdżycy, insulinooporności, udaru mózgu oraz stanów depresyjnych. Osoby, które znajdują czas na ćwiczenia, zwykle cieszą się też lepszą koncentracją, lepiej radzą sobie ze stresem, wolniej męczą się codziennymi aktywnościami i szybciej się regenerują. Wysiłek fizyczny wprawia nas też w dobry nastrój i pozwala dotlenić organizm.

 

Należy jednak pamiętać, że jeśli razem ze sportem nie idzie w parze odpowiednio skomponowana, pełnowartościowa dieta, to może on nam również zaszkodzić. Profesjonalni sportowcy oraz osoby bardzo aktywnie fizycznie powinny zwracać szczególną uwagę nie tylko na swoje osiągnięcia treningowe, lecz również na to, co ląduje na ich talerzach. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać dieta osoby regularnie uprawiającej sport i czy catering dietetyczny dla sportowców to dobry pomysł.

 

Dieta dla sportowców – czym powinna się charakteryzować?

W przypadku sportowców konsekwentne treningi to tylko połowa sukcesu. Żeby nasze osiągnięcia były coraz lepsze, wydolność naszego organizmu coraz większa, a regeneracja bardziej efektywna, konieczna jest odpowiednio zbilansowana, pełnowartościowa dieta o kaloryczności dobranej specjalnie do naszego trybu życia i rodzaju aktywności, jaką wykonujemy.

 

Jadłospis dla sportowców powinien charakteryzować się podanymi poniżej elementami.

 

Pełnowartościowe posiłki w diecie dla sportowców

 

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, musimy dostarczyć mu wszystkich niezbędnych makroskładników: białek, tłuszczów i węglowodanów. Węglowodany stanowią podstawowe źródło energii, tłuszcze wspierają układ nerwowy i krwionośny, a białka pełnią rolę budulcową.

 

Odpowiednia kaloryczność diety sportowca

 

W celu wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, potrzebujemy energii, a tę dostarczamy sobie wraz z pożywieniem. Jeśli nasza dieta będzie zbyt niskokaloryczna, nasza wydolność treningowa zmniejszy się. Z drugiej strony, zbyt wysokokaloryczny jadłospis sprawi, że zacznie przybywać nam kilogramów, a większa masa ciała może wiązać się z mniejszą wydolnością organizmu i zwiększonym ryzykiem kontuzji podczas ćwiczeń.

 

Regularne posiłki w cateringu dietetycznym sportowca

 

W diecie sportowca wyjątkowo ważną rolę odgrywa rozkład posiłków w ciągu dnia. Zaleca się, aby jeść 4 lub 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu i w miarę możliwości o stałych porach. Należy zadbać również o to, aby danie, które spożywamy przed treningiem, było źródłem węglowodanów złożonych, a posiłek po treningowy dostarczał nam odpowiednią ilość białka i cukrów prostych.

 

Różnorodność diety sportowca

 

Zdrowa dieta to ta jak najbardziej zróżnicowana. Im więcej różnorodnych produktów znajduje się na naszym talerzu, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów pokarmowych. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, zadbaj o to, aby każdego dnia spożywać świeże owoce i warzywa, produkty zbożowe, pestki, nasiona i orzechy; do tego warzywa strączkowe, naturalny nabiał, ryby i owoce morza, a także mięso. Wybieraj produkty nieprzetworzone, bez zbędnych dodatków i wzmacniaczy smaku.

 

Dieta pudełkowa dla sportowców - czy warto? Na czym polega?

 

Dieta pudełkowa sportowa – dla kogo?

Osoby, które codzienne obowiązki i pracę muszą godzić z często wielogodzinnymi treningami na siłowni, a do tego z przygotowywaniem odpowiednio zbilansowanych posiłków, wiedzą, jak trudno znaleźć czas na odpoczynek. Z pomocą może przyjść catering dietetyczny. Dla sportowców regeneracja organizmu jest tak samo ważna, jak sam trening, dlatego żeby zaoszczędzić czas i energię, warto rozważyć zamówienie diety pudełkowej, dzięki której każdego dnia otrzymujemy zestaw zdrowych i świeżych posiłków, skomponowanych wedle naszych potrzeb.

 

Catering dietetyczny dla sportowców charakteryzuje się podwyższoną podażą białka. Jego źródłem jest zarówno chude mięso i ryby, jak i naturalny nabiał, jaja oraz warzywa strączkowe. Wszystkie posiłki są pełnowartościowe, co oznacza, że dostarczają nam makroskładników, należących do trzech głównych grup: białka, tłuszczów i węglowodanów. W diecie dla sportowca znajdziemy także sporo błonnika pokarmowego i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikroelementy.

 

Zamawiając catering dietetyczny dla sportowców, zyskujesz:

 

  • pewność, że każdego dnia spożywasz dokładnie taką samą ilość kalorii, bez konieczności ich liczenia;
  • zdrowe, pełnowartościowe i różnorodne posiłki każdego dnia;
  • oszczędność czasu i energii;
  • możliwość poznawania nowych smaków i mnóstwo kulinarnych inspiracji;
  • świadomość, że dostarczasz sobie wszystkich niezbędnych mikroelementów;
  • wygodę i elastyczność – w każdej chwili możesz zmienić kaloryczność swojego jadłospisu oraz adres, pod który dostarczane będą Twoje posiłki.

 

W przypadku sportowców, tak samo ważna jak regularny i konsekwentny trening, jest dobrze zaplanowana dieta. Osoby, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, powinny zadbać przede wszystkim o to, aby ich jadłospis był pełnowartościowy i dostarczał im nieco więcej białka niż w przypadku osób o małej aktywności fizycznej. Kluczowe znaczenie ma również odpowiednia kaloryczność posiłków i pory, o których je spożywamy. Jeśli dużo czasu poświęcasz na treningi i zależy Ci na poprawieniu swoich osiągnięć, ale nie masz pewności, czy Twoja dieta jest optymalna, z pomocą może przyjść catering dietetyczny dla sportowców.

Masz pytania? Zostaw numerZadzwonimy

22 257 86 26
×