Menu
kobieta z centymetrem – popularne sposoby na detoks

 

Kolorowe czasopisma, reklamy suplementów diety, blogi poświęcone zdrowemu odżywianiu i guru medycyny alternatywnej zewsząd straszą nas gromadzącymi się w naszym organizmie toksynami. Diety oczyszczające, lecznicze głodówki, posty sokowe i inne formy detoksu są polecane coraz częściej jako remedium na złe samopoczucie i wszelkie choroby cywilizacyjne. Z tego artykułu dowiesz się, czy zalegające w organizmie toksyny to rzeczywiście powód do zmartwień i poznasz skuteczny sposób na to, jak oczyścić organizm.

 

Popularne sposoby na detoks. Jak oczyścić organizm?

Każdy, kto kiedykolwiek szukał sposobu na to, jak oczyścić organizm z pewnością choć raz spotkał się z podanymi poniżej sposobami w tym detoksem sokowym. Ich zwolennicy obiecują, że stosując się do ich wskazówek nie tylko pozbędziemy się nagromadzonych w organizmie toksyn, lecz także oczyścimy jelita z zalegających w nich złogów kałowych, a tym samym poprawimy nasze samopoczucie i ustrzeżemy się przed wieloma groźnymi chorobami. Popularne detoksy mają także pomóc nam przywrócić równowagę kwasowo-zasadową i usprawnić przemianę materii (metabolizm) zwiększając wykorzystanie przez organizm składników odżywczych. Poniżej opisujemy najczęściej polecane sposoby na to, jak oczyścić organizm.

 

Detoks sokowy

 

Detoks sokowy - jak sama nazwa wskazuje, ta metoda polega na piciu wyłącznie świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw. Długość trwania kuracji może wahać się od jednego do nawet kilkunastu dni. Przyjmowanie samych płynów, bez pokarmów stałych ma odciążyć nasz układ pokarmowy i sprawić, że organizm, zamiast skupiać się na trawieniu, będzie mógł poświęcić więcej energii na pozbycie się zalegających szkodliwych substancji. Warto zaznaczyć, że kuracje tego typu nie powinny trwać dłużej niż kilka dni, ponieważ soki nie zapewniają organizmowi wystarczającej ilości energii, a także białka, tłuszczu, witamin A, D, E i K, a także wielu cennych składników mineralnych m.in. żelaza, cynku.

 

Detoks sokowy

 

Odtruwające suplementy diety

 

Na rynku pojawia się ich coraz więcej. Do wyboru mamy kapsułki, krople, tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie i rozmaite koktajle oczyszczające organizm. Najczęściej są to mieszanki witamin, minerałów, błonnika pokarmowego i ziół. Ich producenci obiecują zwykle, że oprócz przyjmowania danego suplementu, nie musimy modyfikować naszej diety. Wybierając produkty tego typu, warto wybierać te od sprawdzonych producentów.

 

Post warzywno-owocowy

 

Post warzywno-owocowy to kolejny bardzo często polecany sposób oczyszczenia organizmu. Podczas stosowania tej diety jemy głównie lekkostrawne warzywa, takie jak marchew, seler, dynia, kabaczek, ogórki, pomidory i wszelkie rodzaje sałat, a także cytryny, grejpfruty i jabłka. W zależności od wariantu na jaki się zdecydujemy, post powinien trwać do kliku dni.

 

Głodówka oczyszczająca

 

Głodówka oczyszczająca to zaprzestanie spożywania jakichkolwiek posiłków. Najczęściej trwa od jednego do maksymalnie kilku dni (wyłącznie po skonsultowaniu się z lekarzem). Podczas jej stosowania dozwolone jest tylko picie niegazowanej wody. Podobnie jak w przypadku detoksu sokowego, głodówka lecznicza ma odciążyć nasz układ pokarmowy i umożliwić skuteczniejsze usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.

 

Zioła i herbatki oczyszczające

 

Zioła i herbatki oczyszczające mają za zadanie pobudzić nasz metabolizm i oczyścić ogranizm, poprawić przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia i wspomóc proces usuwania toksyn z organizmu. Bazują na ziołach o działaniu moczopędnym, których przykładem jest pokrzywa lub skrzyp. Żeby zauważyć ich działanie należy pić je regularnie minimum klika tygodni.

 

Skuteczność detoksów

Każda toksyna, jaka może przedostać się do naszego organizmu, wymaga innej odtrutki, której dobranie jest zadaniem lekarza. Nie istnieje jeden specyfik, który mógłby magicznie oczyścić nasz organizm ze wszystkich szkodliwych substancji. Nie masz jednak się o co martwić, bo zatrucie toksynami zdarza się niezwykle rzadko, a jeśli wystąpi, prawdopodobnie bardzo szybko znajdziemy się na szpitalnym oddziale toksykologii.

 

Jak oczyścić organizm?

 

Żaden z wymienionych powyżej sposobów nie został potwierdzony naukowo jako skuteczna metoda na oczyszczenie organizmu z toksyn. Regularne picie świeżo wyciskanych soków czy ziołowych naparów z pewnością nam nie zaszkodzi, jednak lecznicze głodówki czy bardzo niskokaloryczna dieta stosowana przez wiele tygodni postu warzywno-owocowego może bardzo niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.

 

Jak oczyścić organizm? Dbaj o swoje zdrowie!

Natura wyposażyła nas w bardzo zaawansowany aparat detoksykacyjny, który nieustannie usuwa z naszego organizmu niepożądane substancje. W jego skład wchodzi wątroba, nerki, płuca, jelita i skóra, a także mikrobiom. Wszystkie te organy odpowiedzialne są za neutralizowanie i wydalanie szkodliwych związków (oczyszczanie ogranizmu). Jeśli zatem szukasz skutecznego sposobu na to, jak oczyścić organizm, najlepszym rozwiązaniem będzie dbanie o to, by Twój prywatny „system detoksykacyjny” działał jak najlepiej.

 

  • Jedz mało przetworzone jedzenie – zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazło się jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, nasion, orzechów i pestek, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych. Wymienione produkty zapewniają błonnik pokarmowy, który pochłania toksyny, które wraz z kałem usuwane są z organizmu.

 

  • Pamiętaj o regularnych posiłkach – staraj się jeść regularnie, w miarę możliwości o stałych porach. Zaleca się, by spożywać od trzech do pięciu posiłków dziennie w odstępach ok 3-4 godzin.

 

  • Nawadniaj się – pamiętaj o wypijaniu co najmniej 1,5-2 litrów wody w ciągu dnia. Możesz popijać także herbatę i ziołowe napary oraz soki warzywno-owocowe. Zbyt mała ilość wody może spowodować gorsze funkcjonowanie nerek, czyli jednego z najważniejszych organów odpowiedzialnych za usuwanie wraz z moczem niepożądanych substancji z organizmu.

 

  • Uprawiaj sport – bez względu na to jaką aktywność fizyczną wybierzesz, staraj się ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu. Regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności pobudza organizm do działania i sprzyja usuwaniu szkodliwych substancji.

 

Do popularnych sposobów oczyszczania organizmu należą detoksykujące suplementy diety, lecznicze głodówki, posty warzywno-owocowe oraz detoksy sokowe, jednak żaden z nich nie ma udowodnionej skuteczności. Za eliminację niepożądanych substancji z naszego organizmu odpowiedzialna jest wątroba i nerki, a także płuca, skóra i jelita. Jeśli te będą funkcjonowały prawidłowo, w zasadzie nie musimy martwić się o zatrucie organizmu toksynami, dlatego tak ważne jest to, aby dbać o nie na co dzień, prowadząc zdrowy tryb życia.

Masz pytania? Zostaw numerZadzwonimy

22 257 86 26
×