Czy dieta pudełkowa może być remedium na wysokie stężenie cholesterolu we krwi? Jak najbardziej. Ważne tylko, by składała się z produktów, które korzystnie wpływają na tzw. profil lipidowy (wartość, jaką we krwi ma cholesterol i trójglicerydy). Jakie produkty są zalecane w diecie na wysoki cholesterol, a jakich należy unikać?
Jeszcze do niedawna wysokie spożycie cholesterolu z dietą było kojarzone z jego dużym stężeniem w organizmie. Obecnie okazuje się, że ważniejszym czynnikiem dla zachowania zdrowia układu krwionośnego (i niskiego cholesterolu) jest rodzaj i skład spożywanych kwasów tłuszczowych. Największy wpływ na podwyższenie „złego” cholesterolu LDL mają produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i okazuje się, że każdy dodatkowy procent całkowitej ilości tłuszczów w diecie pokrywany przez ten rodzaj kwasów tłuszczowych wiąże się ze wzrostem „złego” cholesterolu we krwi. Nasycone kwasy tłuszczowe, które negatywnie oddziałują na cholesterol i trójglicerydy w organizmie, można przede wszystkim znaleźć w:
Dieta, która korzystnie wpłynie na stężenie cholesterolu i trójglicerydów to wbrew pozorom nic skomplikowanego. Tak naprawdę już standardowa dieta pudełkowa może być w tym kontekście korzystna dla zdrowia. Główne zasady menu obniżającego cholesterol i trójglicerydy to:
Wiele osób obawia się jajek ze względu na wysoką zawartość cholesterolu w żółtku. Czy takie obawy są uzasadnione? Najnowsze badania mówią, że nie i sugerują, że przy spożyciu do 12 jajek tygodniowo nie trzeba się bać, że taka ilość wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Najlepiej wybierać jajka gotowane, a nie smażone na tłuszczu.
Jeśli więc zastanawiasz się, na ile catering dietetyczny może pomóc w obniżeniu stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi – nie myśl dłużej, tylko zamawiaj dietę pudełkową. Z pewnością będzie to zmiana na plus dla Twojego układu krwionośnego.
Źródła: Wytyczne ESC/EAS dotyczące leczenia zaburzeń lipidowych w 2016 roku: https://www.ptkardio.pl/pobierz_zalacznik/deb49c6af5370ef0e6267fc3669cd883/ [dostęp dn. 22.07.2019r.] Ajlohi H. i wsp.: The consumption of 12 Eggs per week for 1 year does not alter fasting serum markers of cardiovascular disease in older adults with early macular degeneration. Journal of Nutrition & Intermediary Metabolism. Volume 15, March 2019, Pages 35-41.